יום חמישי, 15 במרץ 2012

האשה שקולה לא נשמע


"אף אחד לא מקשיב לי, במשך 50 שנותי אני מדברת אל הקיר ואף אחד לא שומע".

עם המשפט הזה הגיעה אלי לקליניקה יפה, אישה בשנות החמישים שלה, לאחר שמחלת הסרטן התגלתה אצלה בפעם השניה, כשנה וחצי לאחר החלמתה בפעם הראשונה.
אנשים רבים המתמודדים עם מחלות קשות, ביניהן סרטן, בטוחים שכל הכלים וכל התשובות נמצאים בידי הרופאים ומתמסרים לידיהם, לפעמים ללא חקירה נוספת של "מה עוד אפשר לעשות? מה עוד אפשר לנסות?" (מתוך "הביצה שהתחפשה" מאת דן פגיס).
אך יש אנשים שמחפשים תשובות גם במקומות אחרים, ומבינים שמקורן של מחלות רבות הוא בעבר שלהם, באירועים שעברו במשך חייהם, שחלקם היו גם טראומטיים. אירועים כאלה יכולים להיות:
  • מוות של אדם קרוב או פרידה
  • הגירה לארץ אחרת
  • פיטורין מהעבודה.
  • וכן תאונה, פגיעה מינית ועוד.
אנשים אלה מבינים שהם צריכים לקחת אחריות על הטיפול בעצמם ולחפש תשובות נוספות מעבר ובנוסף לטיפול של הרופאים.
היא הגיעה לאחר שהחליטה שאינה יכולה לעמוד שוב בטיפולים הכימותרפיים, למרות מחאתם של בני המשפחה הקרובים. הם לא מקשיבים לה.
בחיפוש אחרי מרפא, קראה יפה את הספר "המסע" מאת ברנדון בייס, (הוצאת פראג) סיפור החלמתה הספונטנית של המחברת מגידול ענק שהיה בבטנה, הגיעה אלי, כמטפלת מוסמכת בתהליך.
בתהליכים שעשינו עלתה מצוקה גדולה של ילדה שגדלה בארץ אחרת והרגישה מאד דחויה ולא שייכת גם בתוך משפחתה, שבגיל הנעורים עלתה ארצה ללמוד במוסד חינוכי, שגם שם הרגישה עוינות מהצוות המחנך, לא הקשיבו לאמת שלה ואמרו עליה שהיא שקרנית.
התהליכים האלה שנעשים דרך דמיון מודרך ומגיעים לתודעה מאד עמוקה, הם עוקפי שכל, ובהם עולים זיכרונות מאד עמוקים, שאפילו איננו מודעים להם, אלה יכולים להיות גם זיכרונות מגיל הינקות, וגם הם מעלים כאב רב.
הזיכרונות האלה העלו חוסר אהבה מצד ההורים ובמיוחד מצד הסבתא, כך שעלתה משם זעקת בדיקות נוראה בגלל הניכור והמשפט שחזרה עליו פעמים רבות תוך כדי העבודה היה "לא שומעים אותי", וזה העלה כאב רב.
תוך כדי העבודה יכלה יפה לבטא את הכאב הזה במילים שאף פעם לא העזה להוציא מפיה, לומר "אני שונאת אותך" לאנשים הכי קרובים אליה, כי זה מה שהרגישה והפעם יכלה לתת למילים האלו ביטוי.
התהליך יוצר מצב שבו היא יכלה לפגוש (בדמיון כמובן) את האנשים שהכאיבו לה ולבטא מולם את הכאב הזה, את כל מה שלא יכלה לומר להם בעבר, לרוקן את הרגשות האלה עד הסוף, וגם לשמוע באזני דמיונה מה הם אמרו לה. מתוך ההבנה של הנפשות הפועלות יכלה גם להרגיש חמלה עליהם ומתוך החמלה גם יכלה לסלוח, ומתוך הסליחה יכול לבוא הריפוי.
יש חשיבות גדולה להוצאת המילים האלו בקול מהפה, כך הן יוצאות מן הגוף וכל הזמן שמילים האלו שמייצגות רגשות נמצאות בתוך הגוף מרעילות אותו. כך אנו מוציאים רעל מן הגוף.
היום מצבה של יפה הרבה יותר טוב, היא שלמה יותר עם עצמה, יש לה הקול שלה, היא מרגישה את השינוי הגדול שעברה בעקבות המחלה. המחלה כבר לא קיימת בגופה. היא עדיין מתמודדת עם כאבים שונים וממשיכה לחפש עוד פתרונות בתחום הרפואה המשלימה. אלי היא באה מפעם לפעם, כשהיא מרגישה שיש גודש רגשי והתהליכים אתה הם עמוקים מאד ומפרים.
אם גם אתם או מכריכם מתמודדים עם מחלת הסרטן ומוכנים לתת לעצמכם הזדמנות לרוקן ולנקות חוויות שאולי אפילו אינכם זוכרים, כדי לעזור לנפש שלכם לשתף פעולה עם הגוף בתהליך ההחלמה, וההתמודדות עם המחלה התקשרו אלי כדי שנוכל להתחיל בתהליך.

מחכה לכם ואשמח לעזור.
צביה רן טל. 08-9265129, 050-7617696.
או לכתוב לי למייל: zviaran@heal-la.co.il
http://www.heal-la.co.il
.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה